Librus Rodzina

Strefa ucznia

Strefa rodzica

 • 13.11
  2023

  Tydzień Edukacji Globalnej

  TEG 2023 plakat

  W dniach 13-19.11.2023r. odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku organizowany jest pod hasłem „Pokój dla planety. Planeta pokoju”.

  Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy.

  Jesteśmy częścią świata – korzystamy z jego dobrodziejstw, ale to oznacza także współodpowiedzialność za to jak on wygląda. To główne przesłanie edukacji globalnej.

  Wyzwania globalne, czyli co?
  Na przykład katastrofa klimatyczna, zapewnienie pokoju na świecie, rasizm, sytuacja uchodźców i uchodźczyń czy poprawa jakości życia w krajach mniej uprzywilejowanych. 

  W ramach aktywności odbywającej się na przerwach w naszej szkole można:

  • zobaczyć wystawę prac plastycznych uczniów „Planeta pokoju”

  Tematem pracy plastycznej jest propagowanie wizji świata bez wojen i konfliktów, bez cierpienia i przemocy, świata ludzi szczęśliwych i nastawionych do siebie przyjaźnie

  • wziąć udział w nowej akcji specjalnej Tygodnia Edukacji Globalnej z PAH z użyciem najnowszej wystawy plakatowej. Podejmij temat wojny i pokoju

  Wystawa „Wojna i Pokój” składa się z 6 plakatów z ilustracjami i materiałami dodatkowymi ukrytymi pod QR kodami oraz 1 plakatu cichej dyskusji „Czy o pokój można walczyć?”. Załączony jest do niej list z zagadką do rozwiązania, która ma za zadanie zaangażować osoby uczestniczące do zapoznania się z treścią plakatów.

  To dobra okazja do poruszenia tematów konfliktów zbrojnych dziejących się na świecie, ich wpływu na życie ludzi oraz metod zaangażowania na rzecz pokoju. Szczególnie w świetle doniesień ze Strefy Gazy i Ukrainy.

  Renata Lenart

  TEG 2023 plakat