Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishFrenchGermanItalianPolishSpanishUkrainian

Librus Rodzina

Strefa ucznia

Strefa rodzica

Logopeda

Logopedia

„Mowa stanowi podstawę rozwoju osobowości dziecka i prawidłowego przebiegu procesów myślowych. Czuwanie nad przebiegiem jej rozwoju od najwcześniejszego dzieciństwa jest ważnym zadaniem rodziny a następnie przedszkola i szkoły.” Opanowanie właściwej techniki mówienia, wyraziste wymawianie głosek i wyrazów daje dziecku większą szansę na sukces szkolny i pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych stresów. Prawidłowa wymowa ma również wpływ na procesy percepcyjne, a w szczególności na naukę czytania i pisania. Dlatego należy starać się, by zaburzenie mowy zostało jak najszybciej usunięte.

Godziny  pracy Logopedy klas  I, II, koordynator pracy z uczniami z doświadczeniem migracji

mgr Joanny Dominik (gabinet 68)

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątek
12.30 – 16.3011.00 – 17.008.00 – 12.009.00 – 14.308.00 – 12.30

Konsultacje dla Rodziców odbywają się po wcześniejszym umówieniu się osobiście, mailowo: jdominik@sp118.pl lub  telefoniczny: 71 798-68-40 wew. 143

W naszej szkole w sali 68  funkcjonuje gabinet logopedii dla dzieci z klas 1 i 2. Zajęcia logopedyczne przeznaczone są dla dzieci, których mowa z różnych przyczyn nie rozwija się prawidłowo. Zajęcia prowadzone są w grupach maksymalnie 4 osoby. Program i czas trwania zajęć uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. Terapia logopedyczna obejmuje ćwiczenia korekcyjne w zależności od rodzaju i stopnia zaburzeń wymowy. Oprócz ćwiczeń wspomagających artykulację i ćwiczeń oddechowych proponowane są ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój dzieci, ułatwiające mówienie, czytanie i pisanie, np. fonologiczne, pragmatyczne, syntaktyczne i morfologiczne. Terapia logopedyczna w szkole prowadzona jest do momentu wyeliminowania lub złagodzenia zaburzenia stanowiącego powód objęcia ucznia opieką logopedyczną.

Drodzy Rodzice,

podjęcie terapii logopedycznej oznacza konieczność utrwalania uzyskanych efektów w domu. Szczególnie trzeba o tym pamiętać wtedy, gdy zajęcia z logopedą odbywają się rzadko. Nawet kilkuminutowe, ale codzienne ćwiczenia rodzica z dzieckiem są dużą pomocą.

To przede wszystkim od Rodzica zależy jak będzie mówić dziecko!

Zwracając się do specjalisty, który pomaga w nabyciu konkretnych umiejętności, uzyskujesz wskazówki do ćwiczeń do wykonywania w domu. Tylko systematyczna i codzienna praca z dzieckiem może przynieść pożądany efekt. Nie ograniczaj się tylko do spotkań z logopedą. Raz w tygodniu to za mało!!!

Kilka wskazówek i porad jak zorganizować i prowadzić ćwiczenia w domu:


1.    Znajdź stałą porę dnia, podczas której zawsze będziecie ćwiczyć (np. po kolacji, przed zaśnięciem…). SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA!
2.    Czas trwania ćwiczeń dostosuj do aktualnych możliwości dziecka i jego dziennej kondycji – gdy jest wypoczęte pracujcie dłużej, gdy czuje się zmęczone, czy niespokojne wystarczy kilka minut.
3.    Wykorzystuj każdą okazję podczas codziennych zabaw i zajęć, by utrwalać prawidłową wymowę.
4.    Chwal dziecko za najdrobniejsze osiągnięcie, ciesz się jego sukcesem!
5.    Nie zniechęcaj się nie widząc natychmiastowych efektów – na sukces trzeba cierpliwie zapracować.
6.    Pamiętaj, że to Ty jesteś DOROSŁY i Ty odpowiadasz za przyszłość swojego dziecka!