Librus Rodzina

Strefa ucznia

Strefa rodzica

Biblioteka rodzica

Książka Wychowanie najtrudniejsza ze sztuk

„Wychowanie najtrudniejsza ze sztuk pięknych” – Elżbieta Chlebowska

„Wychowanie najtrudniejsza ze sztuk pięknych”, którą chcę Państwu polecić , to z pewnością ciekawa lektura na nadchodzące wakacyjne miesiące, która przyniesie z pewnością same korzyści. Jest to wsparcie dla rodzica, od matki czwórki dzieci ale też wsparcie pedagoga, terapeuty, coacha i szkoleniowca. Książka napisana przystępnym językiem z humorem i taktem, odpowiada na nurtujące najczęściej pytania od jak wychowywać, motywować, do porad jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami i dorastaniem.

Książki Adele Faber

Zestaw książek Adele Faber oraz Elaine Mazlish

Zestaw książek Adele Faber oraz Elaine Mazlish: „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Jak mówić do nastolatków żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” oraz „Rodzeństwo bez rywalizacji” to poradniki dla rodziców, które w sposób prosty i przejrzysty a przede wszystkim skuteczny pokazują, jak budować więzi z dorastającymi dziećmi, jak pomóc żyć w zgodzie swoim dzieciom ale też jak nazwać swojego uczucia. Każda z autorek jest mamą trojga dzieci, często przywołują sytuacje z życia swojego oraz innych rodziców. Książki są tak skonstruowane, że nie ma konieczności czytania „od deski do deski” i łatwo się wraca do najbardziej nurtujących nas pytań i problemów wychowawczych.

Wychowanie do szczęścia winieta

“Wychowanie do szczęścia” – Iwona Majewska Opiełka, wyd Rebis 2010.

Moim zdaniem jest to najlepsza książka o wychowaniu, jaka w życiu wpadła mi w ręce. Wiele lat temu czytałam ją z zapartym tchem i często to niej wracam. Dlaczego jest taka niezwykła?  W książce tej znajdziesz wiele cennych wskazówek wychowawczych od mądrej i doświadczonej psycholożki, trenerki, autorki i przede wszystkim mamy.  Lecz szczególną jej wartością jest to, że pokazuje, jak pomóc sobie, by móc wychować dziecko na szczęśliwego, spełnionego, z wysokim poczuciem własnej wartości człowieka.  Pierwotnie książka ta miała nosić tytuł – Wychowanie do sukcesu. Autorka jednak uznała, że sukces ma wiele obliczy a szczęście, spełnienie, radość w życiu są o wiele cenniejszymi wartościami. Gorąco polecam wszystkim rodzicom, zagubionym oraz tym, którzy czują, że w dzieciństwie nie otrzymali  tego, czego potrzebowali.

10 błędów winieta

“10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” –  Kevin Steede, wyd. GWP, 2007

Chcecie poznać te 10 błędów, które popełniają rodzice? Oto one – a) wpajanie błędnych przekonań (np. popełnianie błędów jest złe albo negatywne uczucia są złe), b) nieświadome prowokowanie złego zachowania, c) brak konsekwencji, d) pułapki porozumiewania się (bycie rodzicem autorytarnym, pouczającym, obwiniającym, bagatelizującym i takim, który nie potrafi słuchać), e) zrobię to za ciebie, f) my przeciwko nim (rodzice przeciw dzieciom), g) żelazna dyscyplina (wprowadzana zazwyczaj, kiedy dziecko coś zbroi a rodzic jest bardzo ale to bardzo wkurzony), h) rób to co mówię, a nie to, co robię, i) ignorowanie potrzeb i trudności dziecka, j) hamowanie naturalnej radości życia i ciekawości świata.  Książka ta jest świetna, ponieważ pozwala uświadomić sobie, że błędy te popełniamy nieświadomie i w dobrej wierze. A dzięki temu popełniamy ich po prostu mniej.

(Nie)zwykły rodzic winieta

“(Nie) zwykły rodzic” –  Beata Pawłowicz, Tomasz Srebnicki, wyd. Zwierciadło, 2019.

Świetna książka napisana w moim ulubionym stylu, czyli jako zapis rozmowy. W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, na przykład, jak pogodzić szczęśliwe dzieciństwo z koniecznością nauczenia dzieci ważnych umiejętności, potrzebnym w dorosłym życiu. Na każdej stronie znajdziemy coś ważnego, co zwróci naszą uwagę. Mnie spodobało się to, że autor zwrócił uwagę, że nasze życie składa się z trzech istotnych sfer:
1 – Ja;
2 – Drugi człowiek (w tym wypadku nasze dziecko);
3 – Relacja między nami. Wszystkie te czy sfery są równie istotne i należy dbać o nie “sprawiedliwie”.  Oczywiście tych sfer mamy tyle, ile osób znajduje się w naszym otoczeniu.

Świadome rodzicielstwo - winieta

Świadome rodzicielstwo – Daniel J. Siegel

Neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagog Mary Hartzell napisali książkę dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Autorzy pokazują, że dzięki świadomej refleksji nad własną przeszłością można znacząco poprawić swoje relacje z dziećmi. Bezpieczna więź, dostrojona komunikacja, wspólny dialog to fundamenty, które pozwalają przetrwać niejeden konflikt w rodzinie i zapewniają dziecku optymalne warunki rozwoju.

  • Autorzy przedstawiają, w jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na to, jakimi jesteśmy rodzicami.
  • Pokazują, jak dzięki autorefleksji przezwyciężyć ograniczenia przeszłości.
  • Prezentują naukowy punkt widzenia na złożone relację między rodzicami i dziećmi.
  • Dają do ręki przewodnik do samodzielnej pracy nad własnymi problemami wewnętrznymi.
Twoje kompletne dziecko - winieta

Twoje kompletne dziecko – Jesper Juul

Czy właściwie rozumiemy zachowanie naszych dzieci? Czy umiemy zauważyć ich problemy? Jak możemy rozwinąć ich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie? Jakim traktowaniem krzywdzimy je najbardziej? Kiedy na wychowanie jest już za późno?

 Współcześni rodzice często czują się bezradni wobec swoich dzieci. Gubią się też w poradach wychowawczych które mają sprawić że ich pociechy staną się posłuszne i grzeczne. Jesper Juul europejski autorytet w dziedzinie wychowania twierdzi, że dzieci wcale nie muszą być grzeczne. Powinny natomiast mieć zdrowe poczucie własnej wartości, wierzyć w swoje siły i nawiązywać dobre relacje z innymi. Stopniowo powinny także uczyć się odpowiedzialności za siebie, a w razie potrzeby także za innych.

Winieta_nastolatki

Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Autor: Jesper Juul

Cytując Jespera Juula: „bycie nastolatkiem nie jest chorobą”. Nagła niechęć do ślepego posłuszeństwa i niezgoda na dalsze bycie „wychowywanym” nie jest niczyją winą ani problemem. Młodzi ludzie „robią tylko to, co muszą robić: dorastają”. Kiedy nadchodzi czas na życiową lekcję odpowiedzialności za swoje czyny, ich relacje z rodzicami wchodzą w nowy etap.

Jesper Juul,to ktoś więcej niż psycholog czy terapeuta. Potrafi on pokazać sprawę od innej strony! Jego uwagi i punkt widzenia są wciąż odkrywcze. Książka otwiera oczy, przypomina, co dzieje się w głowie i sercu nastolatka, pokazuje jak wiele się zmieniło od czasu kiedy rodzice byli nastolatkami i pomaga się zmienić, a tym samym wpłynąć na relację z dzieckiem. 

Tweens, czyli prawie nastolatki

Autor: Sarah Ockwell-Smith

W Stanach Zjednoczonych dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 13 lat określa się specjalnym słowem tweens, odróżniając je wyraźnie od maluchów czy przedszkolaków (kids), ale też od pełnoprawnych nastolatków (teens). Ten wyjątkowy okres w życiu młodego człowieka to także bardzo wymagający czas dla jego rodziców, bo wszystko zdaje się zmieniać dosłownie z dnia na dzień!

Winieta_dzieci z zaburzeniami łączonymi

Dzieci z zaburzeniami łączonymi

Tony Attwood , Martin L. Kutscher , Robert R. Wolff

Problematyka publikacji porusza zagadnienie współwystępowania zaburzeń rozwojowych u dzieci. Tematyka ta, coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowań wielu badaczy, diagnostów i terapeutów, tym bardziej, iż w praktyce klinicznej spotykamy coraz większą grupę dzieci, u których stwierdza się występowanie objawów kryterialnych przypisanych więcej niż jednemu zaburzeniu.

Zamiarem autorów było przybliżenie Czytelnika do odpowiedzi na nurtujące go pytania o rozwój dzieci z zaburzeniami łączonymi.