Strona główna Strefa rodzica Galeria Kontakt Księga gości Plan lekcji RODO

Internetowe spotkanie z pisarką - panią Anną Mikitą - autorką książek dla dzieci, w tym lektur dla klas 2

Opublikowane: 2020-04-23 Internetowe spotkanie z pisarką - panią Anną Mikitą - autorką książek dla dzieci, w tym lektur dla klas 2

- Kwiecień to ważny miesiąc dla pisarzy. Pani Aniu, wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci i z okazji Światowego Dnia Książki.

- Dziękuję za życzenia.

- Jest Pani autorką tomiku wierszy „Różne sposoby na wredne choroby”, zatem pierwsze i najważniejsze pytanie na dzisiaj: Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie choroby?

- Unikajmy zaniedbań dotyczących higieny, odżywiania, stylu życia. Nie wszystkich chorób jesteśmy w stanie uniknąć, ale większości - tak. Zatem czystość ciała, otoczenia, właściwe odżywianie, dużo ruchu, a także poddawanie się leczeniu w wypadku infekcji, to podstawa.

- A który wierszyk poleciłaby Pani dla dzieci szczególnie w tym czasie ze swojego zbioru "Różne sposoby na wredne choroby?"

- Jest to na pewno ten dotyczący higieny - o myciu rąk „Brud i mydło”.


- Czy pamięta Pani jak zaczęła się pani przygoda z pisaniem? Co szczególnego zadziało się, że postanowiła Pani pisać dla dzieci?

- Zaczęło się od potrzeb w mojej pracy. Był jubileusz miasta Olsztyna, a żadnego wiersza na ten temat. Trzeba było zatem stworzyć własny. A pierwszą książkę dotyczącą świąt wielkanocnych napisałam tuż przed Bożym Narodzeniem - jestem sama dla siebie trochę zbyt skomplikowana.

- Czy ma Pani ulubionego pisarza dla dzieci?

- Tak. Na pierwszym miejscu jest Astrid Lindgren (czytuję do dziś, do poduszki). Uwielbiam też Dorotę Gellner i jej humor.

- I jaka jest ulubiona Pani książka dla dzieci?

- „Dzieci z Bullerbyn”. Pozostaję jej wierna do dziś.

- Jest pani autorką „Opowiadań terapeutycznych”, czy w którymś z nich przewidziała Pani podobną sytuację do obecnej i czy daje Pani jakieś wskazówki jak to przetrwać?  W tej albo innej książce?

- W „Opowiadaniach terapeutycznych" nie podjęłam tego tematu. Nawet nie przemknęło mi przez myśl, że taki problem mógłby zaistnieć. Natomiast w opowieści "W Krainie Zagubionych Pluszowych Niedźwiadków" dużo pisałam o izolacji, samotności, a nawet śmierci.

- Czy jest Pani w stanie tworzyć w obecnej sytuacji?

- Tak. Pisałam w bardzo trudnych życiowo sytuacjach niektóre moje książki, zatem gdybym obecnie była w swoim mieszkaniu, na pewno pisałabym.

- Jak radzi sobie Pani w obecnej sytuacji, kiedy nie może Pani się spotykać z dziećmi, dla których Pani pisze?

- Prowadzę grupę na FB dla moich przedszkolaków - "widujemy" się tam codziennie i baaardzo za nimi tęsknię! Jednak ja potrzebuję mieć dzieci blisko i działać z nimi bez pośrednictwa ekranu laptopa i rodziców. Opracowując plan na następny tydzień miałam nadzieję, że to już ostatni taki tydzień - mam nadal. Bardzo źle znoszę taką pracę.

- Jak rozmawiać z dziećmi o tej trudnej sytuacji, czy mogę prosić o jakieś Pani wskazówki?

- Dzieci są mało skomplikowane. Myślę, że mówić im szczerze o tym, że jest to choroba zakaźna, zupełnie nam nieznana, dlatego musimy zachować w tym okresie "poznawania jej" szczególną ostrożność. Bez tajemnic, bez narażania dzieci na nadmiar informacji płynących z mediów - chrońmy je przed tym.

- Czy mogę prosić na zakończenie o jakieś słowa otuchy dla dzieci, rodziców, nauczycieli na ten czas?

- Oczywiście! Zawsze powtarzam po panu Henryku Skolimowskim - "Nadzieja matką mądrych". Nie jest to koniec świata, wszystko wróci do normy prędzej, czy później i w to należy wierzyć! Róbmy wszystko, by ten czas nie pozostawił po sobie zbyt wielu niemiłych pamiątek - w postaci zaniedbań, lęku, czy smutku. Do zobaczenia w czasach, kiedy to już minie!

- Dziękuję bardzo za te słowa i za rozmowę. Życzę zdrowia i wielu twórczych pomysłów w tym czasie. Ściskam i pozdrawiam od Szkoły Podstawowej nr 118 we Wrocławiu!

- Bardzo dziękuję! Odwzajemniam życzenia, pozdrawiam uczniów Szkoły Podstawowej nr 118 w cudnym Wrocławiu i wierzę, że kiedyś się spotkamy!

 Internetowy wywiad przeprowadziły Barbara Rejek i Agnieszka Masłyka w kwietniu 2020r.

P.S.

Pani Anna Mikita jest autorką bajek ekologicznych „Bajki w zielonych spodenkach” i „Bajki w zielonych sukienkach”. Oto jej propozycja zajęć na Dzień Ziemi. Bajka ekologiczna z pomysłem na zabawy plastyczno-konstrukcyjne. O wtórnym wykorzystaniu odpadów: https://www.youtube.com/watch?v=z1AaqG9Dwbs&t=2s

                                                                                                                                         
Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu, ul. Bulwar Ikara 19, 54-130 Wrocław. Kontakt do naszego inspektora ochrony danych: Tomasz Grzybowski, inspektor@coreconsulting.pl lub CORE Consulting sp. z o.o., ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań. Szczegółowe informacje o regułach przetwarzania danych związanych z prowadzoną korespondencją e-mail znajdzie Pan/Pani na www.sp118.pl.

Menu

 


Szkoła partnerska w Indiach


Szkoły partnerskie w Anglii: