Strona główna Strefa rodzica Galeria Kontakt Księga gości Plan lekcji RODO

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Opublikowane: 2020-05-08 XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja odbywa się XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece". Ten program rozwoju czytelnictwa i bibliotek odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od roku 2004. Bieżąca edycja prowadzona jest w przestrzeni wirtualnej. Nasza szkolna biblioteka również bierze udział w tej akcji i z tej okazji będziemy codziennie publikować niespodzianki dla naszych czytelników.

8 maja 2020 - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Zapraszamy na spotkanie autorskie z panem Waldemarem Cichoniem, autorem lektury szkolnej dla klas 1 pt. "Cukierku,
ty łobuzie". Spotkanie odbędzie się na profilu facebookowym 8 maja o godz. 12:00. Kliknij tutaj.

Zachęcamy również do rozwiązania krzyżówek przygotowanych z okazji Dnia Bibliotekarza dla naszych młodszych i starszych uczniów.

11 maja 2020 (poniedziałek)

Dziś polecamy Wam zapoznanie się z prezentacją "Warto czytać", która mamy nadzieję, przekona i zachęci Was swoimi argumentami do czytania. Warto czytać - przekonaj się!

Zachęcamy również do udziału w zabawie "Bingo literackie". To gra dla całej rodziny nie tylko na czas pandemii, ale również na zbliżające się wakacje. Bawcie się dobrze :)

Dziś wypada również 125 rocznica urodzin Jana Parandowskiego (1895-1978), prozaika, eseisty i tłumacza, znanego przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Autor m.in. "Mitologii", dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1957, 1959).

 

 

12 maja 2020 (wtorek)

Dzisiaj proponujemy uczniom starszych klas a także nauczycielom i rodzicom zapoznanie się z prezentacją pt. "21 cytatów słynnych pisarzy o książkach". Wierzymy, że tak jak powiedziała Joanne Rowling: "Jeżeli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej książki". Mamy nadzieję, że niedługo spotakmy się w naszej bibliotece.

Naszym młodszym czytelnikom przedstawiamy jak słowo "biblioteka" brzmi w innych językach. Kliknijcie na poniższy plakat, a następnie znajdźcie interaktywne punkty. Po wybraniu ikonki głośnika usłyszycie słowo "biblioteka" w 14 wybranych językach. Kliknięcie na liczbę jeden pokaże Wam zapis tego słowa. Warto uczyć się języków obcych i rozszerzać zasób słownictwa :)

13 maja 2020 (środa)

Tym razem prezentujemy Wam ciekawe informacje nt.:

- zawodu bibliotekarza (plik pdf)
- świętych patronujących bibliotekarzom i ludziom związanych z książką (interaktywny obrazek w aplikacji genial.ly)
- udziału w wydarzeniu na Facebooku - Biblioteka Pirackich Tropów - Pokój Zagadek.   Wydarzenie odbędzie się w dniach: 13 maja (środa) godz. 11:00 i 17:00, 14 maja (czwartek) godz. 11:00 i 17:00

 

14 maja 2020 (czwartek)

Na dziś przygotowaliśmy dla Was ciekawe informacje dotyczące bibliotek i książki. Możecie zanurzyć się w przeszłości, ale też przyjrzeć się teraźniejszości.
Należy kliknąć na obrazek poniżej, który przeniesie Was pliku w aplikacji Genial.ly. Zaczynamy od wybrania ikonki home (domek).

Życzymy Wam  przyjemnie spędzonego czasu w świecie książki i biblioteki.

15 maja 2020 (piątek)

Masz ochotę na zanurzenie w ciekawej książce, to dobrze trafiłeś. Dziś przedstawiamy Wam 12 audiobooków autorstwa polskich współczesnych pisarzy. Miłego słuchania życzymy naszym starszym czytelnikom.
Młodszym  czytelnikom proponujemy zabawę: Pomylone tytuły - połącz w pary. Do niepoprawnego tytułu książki/bajki należy odnleźć właściwe słowo. Jeśli starsi czytelnicy chcieliby pobawić się znawców tytułów lektur szkolnych, proponujemy zabawę: O rety! Krety! oraz "Przebij balon!". A dla młodszych i starszych przygotowaliśmy ćwiczenie typu: wyteż wzrok. W spirali wyrazowej należy znaleźć i policzyć, ile razy występuje słowo biblioteka. Życzymy udanej zabawy!

Chcemy Was również zaprosić na internetowe spotkanie autorskie z panem Waldemarem Cichoniem, które odbędzie się 16 maja (sobota) o godz. 11:00. Od spotkania z panem Cichoniem zaczęliśmy nasze świętowanie Tygodnia Bibliotek i na nim kończymy, ponieważ poprzednie spotkanie odbyło się, gdy większość z Was miała zdalne lekcje, powstał pomysł, by je zorganizować w sobotę. Zapraszamy.

Skoro tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Bibliotek brzmiało: "Zasmakuj w bibliotece", mamy dla Was garść smacznych cytatów z książek. Smacznego :)

I jeszcze jedna wiadomość: otrzymaliśmy informację, że nasza szkolna biblioteka otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. Jesienią będziemy mieli do dyspozycji sporą sumę pieniędzy na książki dla naszych czytelników. Wtedy zasięgniemy Waszej opinii, o jakie książki należy wzbogacić nasz księgozbiór.

Nauczyciele-bibliotekarze


 Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu, ul. Bulwar Ikara 19, 54-130 Wrocław. Kontakt do naszego inspektora ochrony danych: Tomasz Grzybowski, inspektor@coreconsulting.pl lub CORE Consulting sp. z o.o., ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań. Szczegółowe informacje o regułach przetwarzania danych związanych z prowadzoną korespondencją e-mail znajdzie Pan/Pani na www.sp118.pl.

Menu

 


Szkoła partnerska w Indiach


Szkoły partnerskie w Anglii: